Barbara Morgenstern – koncerty

barbara-morgenstern-press-doppelstern-120_MKrólowa niemieckiej sceny elektronicznie ponownie w Polsce!

Basia Morgenstern przyjeżdża na 4 koncerty, 3 w listopadzie:
05.11. – Poznań @ Meskalina – a jako support: LXMP !!!!
https://www.facebook.com/events/1638385816402565/

06.11. – Warszawa @ Dzik
https://www.facebook.com/events/1643504775872078/

07.11. – Opole @ Opole Songwriters Festival
https://www.facebook.com/opolesongwritersfestival

i 1 w grudniu:
12.12. – Wrocław @ Energia Dźwięku
https://www.facebook.com/events/533082033506108/


Barbara Morgenstern sięga chętnie do starych klawiszy albo też do wspomnień krautrocka, prostych beatboxów, easy listening, nowoczesnej elektroniki i oczywiście tradycyjnej piosenki. Nie można jej zamknąć w jednej szufladce, inteligentne, minimalne aranżacje i oczarowujące melodie pozwalają łączyć ze sobą diametralnie różne elementy.
Od 1998 roku nagrywając płyty dla wytwórni Monika, ale także w wielu kolaboracjach (September Collective, Robert Lippok, Bill Wells) stała się ikoną niemieckiej sceny elektronicznej, wielu krytyków nie boi się jej nazywać nawet „królową berlińskiej sceny elektronicznej. Jest chyba jedyną wsółczesną artystką śpiewającą po niemiecku, która zdobyła tak dużą popularność i rozpoznawalność na całym świecie, z tego też powodu bywa porównywana do Marleny Dietrich.
Wprawdzie Barbara śpiewa także po angielsku (a nawet w jednym utworze po polsku!), często łączy te języki w jednym utworze, ale to utwory śpiewane jej pięknym głosem po niemiecku wraz z delikatną elektroniką i prostymi melodiami stanowią jej znak rozpoznawczy.
Na jej solowych płytach wspomagali ja tacy artyści jak min. Robert Wyatt czy Julia Kent, a na najnowszej „Doppelstern” wszystkie utwory nagrane są w duetach z muzykami z bardzo szeroko pojętej sceny elektronicznej i awangardowej, jak np. Gudrun Gut, Hauschka, Robert Lippok czy Michał Jacaszek.
Od kilku lat prowadzi w Berlinie chór, który także przy okazji nagrywania nowej płyty został poproszony o pomoc.
Barbara Morgenstern kilkakrotnie grała trasy koncertowe w Polsce, tym razem będzie na scenie sama, otoczona instrumentami elektronicznymi, zagra zarówno utwory z płyty „Doppelstern” jak i starsze, doskonale już znane polskiej publiczności.

Doppelstern znaczy gwiazda podwójna. Gwiazda podwójna to układ dwóch gwiazd leżących (optycznie lub fizycznie) blisko siebie. Takich gwiazd jest wiele w kosmosie. Ale teraz jedna z nich będzie tuż obok Ciebie.
Nowa płyta Barbary Morgenstern została nagrana jako zbiór takich bliskich (optycznie, fizycznie lub tylko pozornie) gwiazd współczesnej muzyki elektronicznej, pop i awangardowej. Do współpracy Barbara zaprosiła takich artystów jak: T.Raumschmiere, Hauschka, Gudrun Gut, Justus Köhncke, Corey Dargel, Lucrecia Dalt, Julia Kent, Coppé, Tonia Reeh, Richard Davis i Jacaszek, z każdym nagrała jeden utwór z najróżniejszych studiach, w różnych krajach i kontynentach, w większości śpiewając po niemiecku, ale także czasem po angielsku. Powstał lśniący i migoczący kosmos brzmień i piosenek, trzymany w granicach zakreślonych przez głos i „ducha” tej berlińskiej artystki. Nawet jeśli przez te 11 podwójnych gwiazd przenikają się takie gatunki jak pop, singer/songwriting, elektronika, muzyka współczesna czy krautrock, co nie jest niespodzianką z powodu wyboru tych właśnie muzyków, to płyta ta pozostaje autorskim i rozpoznawalnym w brzmieniu albumem Barbary Morgenstern. Dla starych i nowych fanów będzie to aktrakcyjna propozycja.

Dodaj komentarz